רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר...במצב הנוכחי, כאשר אנשים מתפוצצים ברחובות עיר, חיי נערים נקטעים לפתע בקניונים, חיילים ישנים מוצאים את מותם בצורה אכזרית ופתאומית - ומפלגות ה”ימין” וה”דתיות” שותקות שתיקה תמוהה - אנו יודעים כי גם “התקווה” שהיתה אולי לאי-מי מאתנו, אבדה. אין יפות ממלות המגילה שקראנו השבוע “אם החרש תחרישי בעת הזאת - רווחוהצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר”

הסוד שמאחורי הנאום לאומה
קשה להבין מה מתרחש בלב המנהיגים הישראלים, כאשר הם מגיעים לשלטון. גם המצפן המוסרי המינימלי נעלם מנגד עיניהם. נאומו של ראש הממשלה לאומה, ביום חמישי האחרון, הייתה אחת התופעות המבישות ביותר, שעם ישראל חזה בשידור חי. 
יש לזכור כי נאום זה היה לאחר שבוע וחצי בו נהרגו 61 יהודים הי”ד, ומאות נסיונות לפיגועים, התדרדרות חמורה, ואפשר אפילו לומר התרסקות טוטאלית בכל הקשור לביטחון האזרחים. לאחר כל זאת, סוף סוף הסכים ראש הממשלה לתת נאום לאומה. הנאום לא היה בגלל מצבנו הבטחוני - אלא בגלל מצבו הלא יציב בסקרים שמתחילים לנבא לו רעות. 
האמינות של שרון בעיני הציבור צונחת. מ-07 אחוזי אמינות שהיו לו לפני שלשה חודשים, הוא נמצא היום ב-05 אחוזים, כאשר המגמה היא ירידה חדה ותלולה. ראש הממשלה החליט אפוא לשפר את תדמיתו האישית ולהופיע בפני הציבור. 
ומה הוא אמר שם? איזה שביב תקווה הוא נתן לאנשים? שום כלום. התקוות ששרון נתן, היו נבובות. הוא דיבר על ההיי-טק הפורח, החקלאות הפורחת, על תעשיות המזון מהמתקדמות בעולם... ועל ערים מודרניות שם גרים מאות אלפי ישראלים... אנשים מתפוצצים ברחובות עיר, נערים נרצחים בקניונים, חיילים ישנים מוצאים את מותם בצורה אכזרית ופתאומית - וראש הממשלה מדבר איתנו על היי-טק ופריחה כלכלית... 
אם נאמר בלשון עדינה - לא פלא שנאומו של ראש הממשלה הרים גבות אצל אנשים רבים גם מקרב אוהדיו, שלא הבינו מה קרה לאיש הזה. 
מסתבר כי לאיש אין מה לומר לעם. כל הנאום הזה היה רק כדי למנוע את מגמת ההתדרדרות בפופולאריות שלו...

נאום מבשר רעות
ולעצם העניין: מה שכן נאמר, בגלוי או בין השורות, בהחלט מבשר רעות. כל האינדיקציות מאותתות ששרון נמצא בפני הסכם מדיני גדול שיביא ר”ל להקמת מדינה פלשתינית שכולל פינוי התנחלויות. בנאום לא שמענו את המילה ערפאת. לא שמענו על ה”בן-לאדן שלנו”. מילות השלום נשזרו לאורך כל הנאום. אזורי החיץ וההפרדה הבטחונית, היו כיסוי יפה למילים של מדינה פלשתינית. שוב שרון דיבר על “ויתורים כואבים” ועל המשך פגישותיו עם אישים פלשתינים בכירים )הוא הרי לא מנהל משא ומתן תחת אש...(. 
הנאום היה מכוון לצד השמאלי של המפה הפוליטית, ומתברר ששרון גמר אומר בדעתו ללכת רחוק כדי לשרוד פוליטית ולהרשם בדפי ההיסטוריה כמביא שלום; יותר נכון, שרון רוצה להשתחרר מטראומת מלחמת לבנון, לאחר שהשמאל הדביק לו את התווית “מחרחר מלחמה”. מטרתו היחידה כעת היא לשרוד פוליטית, ולשם כך הוא מוכן לעשות הכל, כולל הפקרת יהודים בצורה הצינית ביותר.
בתחילת השבוע נחשף כי יוסי גינוסר נפגש עם ערפאת ברמאללה, ולמי שלא יודע, פגישותיו של גינוסר עם ערפאת הם בהחלט סימן מבשר על הסכם מתבשל. לנו לא נותר אלא לפקוח את עיניהם של האנשים שידעו את הסכנות הנוראות הטמונות במעשיו של שרון, שמוביל את העם כולו למצב בלתי נמנע של מלחמה עקובה מדם. 
ביום ראשון השבוע התכנס הקבינט המדיני והחליט שערפאת אכן לא יצא מרמאללה, אך יתנו לו להסתובב חופשי בתוך רמאללה, כפי שהיה עד היום. הפתרון הוא בהחלט יצירתי ומטרתו היתה להרגיע את איווט ליברמן שאיים לפרוש מהממשלה אם יותר לערפאת לצאת מרמאללה )בני אלון אפילו לא טרח לאיים...( שרי ה”ימין” יצאו מרוצים. שוב הישג כביר לאנשי ה’איחוד הלאומי’. ערפאת לא ייצא מרמאללה. שרי הימין שוב הראו לכולם את הציניות חסרת המעצורים שלהם, ומשחקם בחיי אדם, כאשר השיקול שלהם הוא הכסא ותו לא. 
זו ההזדמנות לשבח את מועצת יש”ע, שבשבוע שעבר לא אפשרה לשר בני אלון לנאום בהפגנת הימין שהתקיימה מול בית ראש הממשלה. דובר מועצת יש”ע יהושע מור יוסף הסביר, כי צריך כשרון מיוחד להסביר כיצד נמצאת מפלגת ימין בתוך ממשלה שכזאת... 
זה הזמן של מצביעי מפלגת האיחוד הלאומי להביע מחאה חריפה ביותר, על החוצפה ועזות המצח של אותה מפלגה שנותנת לספסר בחיי אדם. היא זו שמאפשרת לשרון לבצע את תוכנית אזורי חיץ וההפרדה הבטחונית, שמשמעותה אחת ויחידה: הקמת מדינה פלשתינית בתוככי ארץ ישראל והפיכת שטחי יש”ע ללבנון שניה. 
ולכם שרי האיחוד הלאומי: לא תוכלו לעמוד מאחורי הטיעון הנבוב כי ניסיתם להציל מה שאפשר. אתם אחראים, כמו שרון ופרס, למאות ההרוגים שנהרגו בשנה האחרונה. על שמכם תהיה רשומה באותיות של אש, הקמת המדינה הפלשתינית. אתם ורק אתם אחראים לכך שהימין משותק ואינו יכול להגיב לנוכח שפיכות הדמים הבלתי פוסקת. בגללכם ורק בגללכם השמאל כיום מצליח להשפיע מבחוץ ויביא בסופו של דבר לעקירת כל ההתנחלויות.
רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר. 

עד מתי תתנו
לטבוח ביהודים?
לאחר הנאום של שרון לאומה, כשהגיע זמן השאלות, שאל אחד הכתבים הזרים את שאלתו באנגלית: “אני נמצא כאן מספר ימים בארץ ורואה שכל יום טובחים כאן ביהודים, עד מתי הממשלה בראשותך תשתוק ולא תשיב מלחמה שערה?...”
שאלה פשוטה אך נוקבת. ראש הממשלה היה המום מעצמת הפגיעה הישירה של השאלה, ואם רק בשביל זה התקיימה מסיבת העיתונאים של שרון, דיינו. 
לאחר התשובה של שרון, התברר מדוע הוא בורח כל הזמן מהתקשורת. פשוט אין לו תשובות! 

מה שגוי מבין...
בשבועות האחרונים אנו עדים למחזות שלא ראינו הרבה מאד שנים. לראשונה מתברר כי ראשי ממשלות ונשיאי מדינות רואים את המצב הרבה יותר נכוחה ממנהיגנו.
ראש ממשלת צ’כיה שביקר בשבוע שעבר בישראל דיבר על ערפאת כהיטלר ועל הרשות הפלשתינית כמפלגה הנאצית. דברים חריפים ביותר. מדובר בראש ממשלה אירופאית. סגן הנשיא צ’ייני התברר כיותר קיצוני מזאבי - כפי שסיפר לנו שר הביטחון בנימין בן אליעזר בכבודו ובעצמו.
מסתבר כי לא מעט ראשי מדינות, שרובם לא התפרסמו בכלי התקשורת, מביעים את דעתם הברורה והחריפה בצורה לא דיפלומטית נגד ערפאת. אם לא די בכך, הרי שהפיגוע במגדלי התאומים היווה מועד טוב ונוח להביא למיגור וחיסול הרשות הפלשתינית ובראשה ערפאת. אבל שרון, לא רק שלא ניצל את ההזדמנות שנפלה לידיו, אלא הוא החל להוביל מהלכים הרי אסון שמי יודע חלילה להיכן הם יובילו. כמה דם עוד יישפך כאן?! 
לפני 22 שנה התייחס לכך הרבי מלך המשיח, אודות נשיא ארה”ב דאז שהצביע בעד גזירה נגד היהודים ולאחר מכן שינה את טעמו מהקצה אל הקצה. הרבי הסביר אז את העניין כפי מה שאירע בסיפור מגילת אסתר “כי נפל פחד היהודים עליהם”. הרבי אמר כי למרות שהארועים התנהלו כפי דרך הטבע, הרי ברור שמדובר בנס והיהודים צריכים לנצל את המצב שנקרה בפניהם: “היות והקב”ה עשה נס גלוי כזה בזמננו - אין הכוונה שיסתפקו בזה ולא יעשו כלום, אלא הכוונה היא לפעול הלאה באתערותא דלתתא של היהודים שיתחילו להתנהג באופן של “לא יכרע ולא ישתחווה” - בכל התוקף! ובפשטות: שיפסיקו להתפעל מהגויים, מענייני גויים ומהלחצים של הגויים, אלא יישבו את כל הגבולות של ארץ ישראל תיכף ומיד... והדרך היחידה היא להתנהג כפי שפוסק הרמ”א בשולחן ערוך כשמדובר בעיר הסמוכה לספר, צריכים לאחוז בנשק ולעמוד בגבול לשמור על כל השטחים...”. 
נדמה שמצב זה חוזר על עצמו כעת. לאחר שישראל הושמצה על ידי מדינות העולם, רואים לפתע, גם בגלוי, שינוי גישה דראסטי אצל ראשי ממשלות ונשיאים, וכל זאת כדי להראות לנו שאפשר לנצח את ערפאת, אם רק אנחנו נרצה )בעזרת ה’, כמובן(. הבעיה היחידה היא רגשי הנחיתות שיש לנו מהגוי אשר בקרבך. בגלל זה אנחנו מתרפסים ורוצים להעניק לערפאת מדינה על מגש של זהב, גם כאשר הגויים זועקים כי מדובר כאן ב”היטלר”. 
במצב שכזה: מה לנו כי נלין על מדינות ומעצמות שתומכות מסורתית בערפאת, כאשר אנחנו אלו שמתרפסים ונכנעים לפניו בצורה שלא מובנת בשכל אנושי? 

איתות נוסף...
בשבוע שעבר קיבל בג”ץ את העתירה של הרפורמים והקונסרבטיבים והכריע בעד גיור רפורמי וקונסרבטיבי. שוב שמענו את החרדים מזדעקים כשדמעות תנין על פניהם. שר הפנים אלי ישי, המופקד על מרשם האוכלוסין, מנסה למצוא פתרון לצאת מהסבך - כיצד לרשום את אותם גויים שעברו גיורים פיקטיביים. 
את הבעיה האמיתית מיסודה, הם לא מעונינים לפתור - תיקון חוק “מיהו יהודי” כפי שדורש הרבי מה”מ לעשות. שוב פעם הם מנסים לחפש פתרונות שווא שרק יחריפו את הבעיה, בעוד שהם שומרים על ‘יסוד היסודות’, שלימות ושמירת הכסא. אין מה לדאוג. אף אחד לא יפרוש מהקואליציה ויפסיק להיות שר בגלל בעיה “פחותת ערך” כמו רישום גויים. אפשר לסמוך עליהם שכבר ימצאו פטנט שיסדיר את העניין. הרי לא מדובר כאן חלילה בתקציבים למעיין החינוך התורני... 
שוב מתברר, כי אותה מפלגה שתמכה במסירת שטחים תוך סיכון מליוני יהודים, היא זו שמסכנת את העם היהודי באופן של אי תיקון החוק. כיום כולם רואים כמה צדקו דבריו של נביא הדור ומנהיגו )ראו לציין בדרך אגב, כי כמה רבנים ואישי ציבור לא שכחו להזכיר את מלחמותיו של הרבי בנושאי מיהו יהודי(. לפתע פתאום לא שומעים את זעקות השבר של יו”ר ועדת הכספים וראשי ש”ס מתקופת התקציבים; אז הם היו בכושר וידעו לאיים ולעכב העברות תקציבים בצורה מעוררת השתאות. להיכן נעלם כל המרץ הזה כאשר מדובר בסכנת הכחדה רוחנית ופיזית של העם היהודי? 
בשבוע שעבר כתבנו על הקשר הלא-יינתק בין שלמות הארץ לשלמות העם, והשבוע קיבלנו ביטוי מוחשי לעניין, כאשר בד בבד לסכנות הביטחוניות שגוברות, חל כרסום מעורר דאגה בכל הקשור לשלמות העם. 
מפלגה שלא עומדת על שלימות הארץ, לא איכפת לה גם משלימות העם היהודי ובוודאי לא משלימות התורה. על כך, נדמה, יש למפלגות הדתיות קבלות. 
מאן דהו סיפר השבוע, כי כתב מכתב נוגע ללב ליו”ר ועדת הכספים הרב יעקב ליצמן על המצב הבטחוני הקשה וביקשו לעורר את ראשי הממשלה על העניין. בתשובה לשאלתו, קיבל הלה תשובה בה נכתב שכידוע אגודת ישראל לא מתערבת עקרונית בנושאי חוץ וביטחון... כלומר, יהודים יכולים להיהרג ולהישחט, ולאגודת 

ישראל באופן עקרוני אין לה דעה בעניין. יש לה דעה רק בנושאי כספי הישיבות ו”דירות להשכרה”... אוי לאותה בושה. 
באחת משיחותיו מציין הרבי, כי מי שאומר שלתורה אין דעה בנושאי ביטחון ושלימות הארץ, זה פשוט כפירה מוחלטת, כי כביכול אנחנו מודים שלתורת ישראל אין מה לומר בנושאים אלו. חבל מאד שמר ליצמן ודומיו מבזים ומחרפים את רבניהם, שפסקו במעמד מועצת גדולי התורה בשנת תרצ”ז שאין למסור אף שעל מאה”ק. ידועה גם דעתם של אדמו”רי גור, בעל ה”פני מנחם” וה”לב שמחה” זצוק”ל, שהביעו עמדות חריפות ביותר נגד מסירת שטחים. 
בשבוע זה, בו חל יום פטירתו של ה’פני מנחם’ )ידיד נפש לרבי מלך המשיח(, ראוי לציין את המאבק הנחרץ שהוביל במועצת גדולי התורה נגד הסכמי אוסלו, ואף התבטא בחריפות רבה נגד הסכמים אלו. יומיים לפני פטירתו, הוא אף הוציא מכתב בו כתב “את אשר יגורנו והזהרנו בא” וקרא לכלל הציבור להתחזק בתשובה ובמעשים טובים. 
חבל מאד, שאלו שמתיימרים ללכת בדרכיו, מתנערים מדברי רבותיהם, ומתעלמים מהמצב החמור והנורא בו נתון עם ישראל.
מאן דהו סיפר השבוע, כי כתב מכתב נוגע ללב ליו”ר ועדת הכספים יעקב ליצמן על המצב הבטחוני הקשה וביקשו לעורר את ראשי הממשלה על העניין. בתשובה לשאלתו, קיבל הלה תשובה בה נכתב שכידוע אגודת ישראל לא מתערבת עקרונית בנושאי חוץ וביטחון... כלומר, יהודים יכולים להיהרג ולהישחט, ולאגודת ישראל באופן עקרוני אין לה דעה בעניין. יש לה דעה רק בנושאי כספי הישיבות ו”דירות להשכרה”...